Wraz z powołaniem Polskiego Związku Freedivingu nasi sportowcy posiadający licencję zawodniczą zaczęli w pełnym wymiarze podlegać przepisom antydopingowym POLADA, których założenia tworzone są na bazie obowiązującego na całym globie Światowego Kodeksu Antydopingowego.
W związku z tym na każdych zawodach organizowanych przez PZF istnieje możliwość wizyty kontrolerów mających prawo pobrać próbki do testów od dowolnego zawodnika/zawodniczki. Wybrane osoby (najczęściej te należące do światowej czołówki) mogą też zostać włączone do tzw. Zarejestrowanej Grupy Zawodniczej, której członkowie mają obowiązek stałego dostarczania dokładnych informacji o miejscu swojego pobytu poprzez system ADAMS.
Jednym z obowiązków nałożonych zarówno na PZF, jak i samych zawodników, jest edukacja w zakresie przepisów antydopingowych. Jest to też wymóg stawiany przez CMAS w stosunku do wszystkich uczestników zawodów. Właściwy poziom edukacji zawodników i trenerów w tym zakresie jest też niezbędny do uniknięcia problemów związanych z przypadkowym lub nieintencjonalnym wprowadzeniem do organizmu substancji zakazanych (tutaj znajdziecie ich aktualną listę). Najczęściej jest ono konsekwencją przyjmowania leków bez uzyskania odpowiedniego wyłączenia dla celów terapeutycznych, bądź stosowania suplementów, których skład nie został przebadany przez niezależne podmioty. Pamiętajcie, że nieznajomość przepisów antydopingowych nie zwalnia z odpowiedzialności! Dlatego też gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami: