Polski Związek Freedivingu został utworzony na mocy decyzji Ministra Sportu roku 2022. Utworzenie Polskiego Związku Sportowego było wynikiem zwiększenia działań podjętych przez środowisko polskich freediverów już kilkanaście lat wcześniej.
Historia sportowego freedivingu w Polsce sięga początku lat 2000, kiedy to miały miejsce pierwsze próby formalnej regulacji sportu. W roku 2004 utworzone zostało Stowarzyszenia Freediving Poland przejmując od tego czasu organizacje aktywności sportowej w zakresie freedivingu. W tym czasie, polskie zawodniczki i zawodnicy zaczęli powoli nawiązywać walkę ze światową czołówką.
Pierwszym polskim medalistą mistrzostw świata we freedivingu został Tomasz Bryl, który w roku 2008 Podczas Mistrzostw Świata w Mariborze zdobył srebrny medal w konkurencji statycznego wstrzymania oddechu. Kolejnych latach polskie zawodniczki / zawodnicy uzyskiwali coraz lepsze wyniki. W roku 2010 Podczas Mistrzostw Świata we Włoszech medale zdobyli Emilia Biała w dynamice i Adrian Kwiatkowski w statyce.
Kolejne lata to dynamiczny rozwój dyscypliny i kolejne sukcesy w tym nie tylko złote, srebrne i brązowe medale Mistrzostw Świata, ale i rekordy globu w różnych konkurencjach. Historia rekordów jest imponująca a historycznie były one ustanawiane prze Mateusza Malinę, Magdalenę Solich-Talanda, Julię Kozerska i Agnieszkę Kalska.
W sumie reprezentanci Polski uzyskali ?? tytuł mistrza i mistrzyni świata, XX wice mistrza, YY brązowe medale oraz ZZ poprawiali rekordy świata. Również Polak Mateusz Malina jest obecnie z wynikiem 127 m jedną z trzech najgłębiej nurkujących osób na świecie.